Anotace přednášek Konference SKZ 2025

Jak překonat závislost na tabáku a nikotinu?
Závislost na nikotinu se přirovnává k závislosti na tvrdých drogách. Snadno se získává a velmi obtížně se jí zbavuje. Nezřídka je nutné překonat mnoho neúspěchů a znovu a znovu s kouřením skoncovat. Podobně jako jiné látky má totiž nikotin nejen negativní, ale také pozitivní účinky. Kromě zdravotních dopadů a závislosti na kouření cigaret, vapování a užívání nikotinových sáčků se podíváme, co se o závislosti na tabáku a nikotinu můžeme dozvědět v Bibli a jak se závislostí bojovat na duchovní rovině.
MUDr. Tomáš Kratochvíl
Celý jeho dosavadní život je spjat s Brnem. Narodil se zde i studoval a po promoci nastoupil na Kliniku nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno, kde pracuje dosud a kde se mimo jiné setkává s pacienty v Centru léčby závislosti na tabáku. Je radostným Božím dítětem, které patří do sboru Bratrské jednoty baptistů. Pán Bůh mu daroval dva malé chlapce a skvělou ženu.

Kam směřuje křesťanská lékařská asociace v Rumunsku?
Přednáška bude krátkou prezentací o Rumunské křesťanské lékařské asociaci. Zaměří se na vizi, poslání, cíle a strategie, které jsme se v průběhu let snažili rozvíjet. Budeme zkoumat, jak se víra a medicína vzájemně prolínají a představíme úsilí asociace v oblasti lékařské etiky, péče o pacienty a humanitární pomoci. Od organizace lékařských misí do znevýhodněných komunit po podporu etického lékařského vzdělávání – asociace hraje klíčovou roli v integraci křesťanského soucitu do zdravotní péče. V rámci přednášky dále pozveme studenty na ICMDA Summer Camp 2025.
Dr. Timotei Medrea je mladý lékař specializující se na anesteziologii a intenzivní péči. Je ženatý s Mădălinou a sdílí vášeň pro medicínu i víru. Aktivně se zapojuje do Rumunské křesťanské lékařské asociace, kde věnuje velkou část svého času službě studentům a mladým lékařům. Kromě svých profesních a duchovních závazků miluje Timotei objevování přírody, setkávání s lidmi a cestování.

Závislost na Pánu Bohu
Budu hovořit o tom, jak jsou naše životy často zaneprázdněné a jak snadné je spoléhat se na své vlastní zdroje, přičemž postupně sklouzáváme nebo nevědomky upadáme do modloslužby a stáváme se závislými na různých věcech. Zamyslíme se nad tím, jaké jsou naše vlastní závislosti a jak můžeme rozvíjet svůj vztah s Bohem tak, abychom měli hluboké spojení, které si Bůh přeje. Ukážeme si, jak můžeme posilovat a prohlubovat svou závislost (a stát se v tomto smyslu „závislými“) na Něm, s odkazem na Písmo a osobní zkušenost.
Profesor David G Smithard
Jsem konzultant a specialista v oblasti geriatrické medicíny působící v jihovýchodním Londýně. Také zastávám pozici hostujícího profesora na Univerzitě v Greenwichi. Promoval jsem na London Hospital Medical College v roce 1986. Moje disertační práce (MD) se zaměřuje na prevalenci a komplikace dysfagie po akutní cévní mozkové příhodě. Navštěvuji malý baptistický sbor ve Folkestone (nedaleko Doveru). Působím jako regionální tajemník pro Evropu v rámci ICMDA a jsem redaktorem časopisu Triple Helix pro Křesťanské lékařské společenství (CMF) ve Velké Británii. V současnosti absolvuji kurz laického kazatelství pod záštitou baptistické asociace.

Specifika závislosti v dětském věku a adolescenci
Krátce se společně ponoříme do světa současné nejmladší generace a zkusíme se na svět podívat jejich očima. Tento pohled pak upřeme na technologické výzvy, kterým čelí a na dobré i špatné aspekty, které jim do života přinášejí. Kazuistika zaručena!
MUDr. Marie Krouparová
Absolventka 1. LF UK v Praze, v současnosti zaměstnaná jako dětský psychiatr v Thomayerově fakultní nemocnici v Praze, v posledních fázích předatestační přípravy. Je ženou jednoho skvělého muže, paničkou jedné fenky a členkou CB.

Aby práce nepřerostla přes hlavu
V přednášce si přiblížíme fenomén workoholismu. Pokusíme se vyjasnit si pojem tak, abychom lépe rozpoznali, zda se nás „závislost na práci“ týká a jaké to případně může mít důsledky. Dále se budeme věnovat tomu, jak se nástrahám workoholismu vyhnout a co nám může pomoci, abychom rozvíjeli své dary a talenty, v zaměstnání či ve sboru chválili Boha svou prací, a přece si ji nenechali přerůst přes hlavu.
Mgr. Janusz Sikora
Pracuji jako klinický psycholog v Centru duševního zdraví v Karviné, kde se věnuji především individuální a skupinové psychoterapii pacientů s různými duševními poruchami. Částečně působím také na somatických odděleních Třinecké nemocnice. S manželkou a dvěma dcerami bydlíme právě v Třinci a jsme součástí sboru SCEAV v blízkých Oldřichovicích.

Na čem dnes lidé jedou
Člověk byl stvořený do přirozené závislosti na Bohu, která jej ale zároveň činí svobodným, jelikož tento vztah je založen na bezpodmínečné lásce Boha k člověku (Žalm 42,2). Vyváženost mezi závislostí a svobodou získáváme duchovním růstem, ale také naší osobností zralostí. Dospělý člověk umí přijímat zodpovědnost za svůj život, lásku přijímat i dávat. Křesťan má spět k naplnění „zlatého přikázání“, miluj Boha a miluj bližního svého jako sebe samého (Galat. 5,14).
Odmítnutí Boží lásky přivádí člověka ke zkušenosti strachu a vnitřního nepořádku, který člověka ničí, jak poznamenává Don Smith ve své knize „Mistrova dílna“.
Toto odmítnutí Boha, lidská neposlušnost, je základem hříchu, který člověka ničí. Plody hříchu vidíme kolem nás i na sobě. Narušené vztahy v rodině, nedostatek blízkosti, laskavosti. Neschopnost milovat jeden druhého, nedostatek sebepřijetí, narušený sebeobraz a s tím spojené řady poruch chování, mezi které patří i různé druhy závislostí.
Závislost vychází z narušeného vztahu člověka k sobě samému s neschopností lásku přijímat a dávat, život v bludném kruhu výčitek ze své neschopnosti. Často s pocity neodpuštění druhým a sobě. Rovněž i neschopnost čelit zevním vlivům, zejména stresu ve výkonově orientované západní kultuře, či tlaku konzumní společnosti, aj. Návyková látka pak přináší útěchu, zapomnění, oddálí problémy, potíže.
Závislí lidé, ať je to závislost na alkoholu, lécích, drogách nebo jiných krouží v bludném kruhu popření skutečnosti existence své závislosti přes zoufalství, zlost a sebenenávist za své recidivy, selhání.
V Lukášově podobenství o „marnotratném synovi“ můžeme sledovat závislostní chování, kdy mladší syn představuje touhu po okamžitém uspokojení potřeb a útěk od problémů, kde bychom mohli vnímat závislost na alkoholu, lécích, drogách, ale i na jídle, sexu či současnou digitální závislost (sociální sítě, internet, hry atd). Druhý syn symbolizuje touhu si lásku zasloužit. Závislost na výkonu jako prostředku k získání lásky, uznání. Zde bychom spatřovali závislost na práci – wokrkohlismus, na sportu aj.
Závislost hrozí lidem různého pohlaví, rasy, věku, vzdělání či profese. Zdravotníci, zejména lékaři a sestry, jsou profesně vystaveni vysokému stresu, což může zvyšovat riziko vzniku závislosti na alkoholu. Podle různých studií se zneužívání návykových látek, nejčastěji alkoholu a léků, týká zhruba 10 až 15 procent zdravotníků. British Medical Association odhaduje, že zhruba u každého patnáctého zdravotníka se rozvine závislost. Podle výzkumu je riziko vzniku závislosti na návykových látkách u zdravotnických pracovníků přibližně 1,1krát vyšší než v běžné populaci. Stres byl identifikován jako hlavní faktor ovlivňující užívání návykových látek, přičemž 32 % respondentů uvedlo stres jako významný vliv.
Průlomem v léčbě se stává uznáním závislosti jako „nemoci“ se kterou nelze bojovat. Je nutno jí akceptovat, kapitulovat ve snaze jí svou vůli porazit. To vyžaduje osobní zodpovědnost za svůj život s ochotou řešit svá zranění – zpracovat smutek nad ztrátou a učit se odpustit druhým i sobě. Jen velmi ojediněle je člověk schopen tyto kroky zvládnout sám a ve většině případů potřebuje odbornou léčbu, psychoterapii. Abstinenci vnímat jako svobodné rozhodnutí. Jak popisuje Heinz Peter Röhr v knize „Závislost“: „Abstinence je ten největší dar, který sám sobě znovu dávám. Abstinence je moje svoboda, dobrovolně už do kriminálu závislosti nepůjdu“.
A nezapomínejme, v Bohu máme dokonalé přijetí, odpuštění, zdroj lásky a moc k uzdravení, jak nás o tom ujišťuje i Žalm 103 „On ti odpouští všechny nepravosti, ze všech nemocí tě uzdravuje, vykupuje ze zkázy tvůj život, věnčí tě svým milosrdenstvím a slitováním“.
MUDr. David Polednik
(Mám 53 let, jsem členem Církve SCEAV v Bystřici ve Slezsku, kde sloužím. S manželkou Dorotou máme 2 děti. Jsem lékař – psychiatr, pracuji jako primář v soukromém psychiatrickém zařízení – CNS Centrum Třinec s.r.o. Jedná se o zdravotnické zařízení akutní psychiatrické péče).
Odmítnutí Boží lásky přivádí člo4věka ke zkušenosti strachu a vnitřního nepořádku, který člověka ničí“ (Don Smith)